Laserowe usuwanie kamieni to operacja mało inwazyjna
Kamienie nerkowe pomimo nazwy usytuowane mogą być nie tylko w nerkach. Występować mogą także w moczowodzie lub samym pęcherzu moczowym. Kojarzą się z bólem, zwykle w okolicy lędźwiowej i koniecznością operacji. Jedną z przyczyn ich powstawania jest nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość przyjmowanej wody w ciągu dnia, ale także przyjmowanie niektórych leków. O sposobie leczenia decyduje lekarz. Często jednak wymagana jest operacja w postaci takiej jak laserowe usuwanie kamieni. Operacja laserowa jest obecnie najczęściej stosowaną metodą trwałego pozbywania się kamieni.
Zabieg, podobnie jak laserowa operacja prostaty, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Przez cewkę moczową wprowadzany jest endoskop, czyli specjalna kamera, dzięki której leka1rz może dokładnie ocenić, co się dzieje. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się za pomocą specjalnego lasera. Tę metodę stosuje się jednak do kamieni, które mają wielkość od 0,5 do maksymalnie 3 cm. Jeśli są większe, lekarz wykona prawdopodobnie tradycyjną operację. Dlatego ważne jest, żeby nie czekać z decyzją o pójściu do lekarza długo.
Laserowe usuwanie kamieni jest mało inwazyjną metodą, dzięki temu, że nie rozcina się tkanek i nie narusza struktury samej nerki. Z tego też powodu pacjent dochodzi do pełnego zdrowia bardzo szybko. Po przebytym zabiegu, jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, pacjent zwykle pozostaje w szpitalu około 2 dni. Po tym czasie może wrócić do funkcjonowania sprzed choroby. Osoby z predyspozycjami do tego typu dolegliwości powinny jednak szczególnie zwrócić uwagę na swoją dietę. Na pewno nie wracać do starych nawyków, jeśli to one doprowadziły do takiego stanu.
Laserowe rozbijanie kamieni, jak każdy zabieg medyczny, może powodować pewne powikłania. Może się zdarzyć, że złogi zostaną rozbite na zbyt duże fragmenty. Wówczas jakiś kawałek może utknąć w przewodzie moczowym. W takiej sytuacji niezbędne będzie przeprowadzenie kolejnego zabiegu. Sama narkoza, podczas której wykonywany jest zabieg, może także nieść pewne niepożądane konsekwencje. Konsekwencje takie jak wymioty i nudności, ból i zawroty głowy czy siniaki w miejscu wkłucia.
kamienie nerkowelaserowe usuwanie kamienioperacja laserowalaserowa operacja prostatylaserowe rozbijanie kamieni nerkowychlaserowe rozbijanie kamieniOperacja prostaty laserem holmowym, a laser zielony
Laserowa operacja prostaty i po bólu
Laserowe rozbijanie kamieni lekiem na kamicę nerkową
Bezbolesne leczenie prostaty laserem
Usuwanie prostaty laserem - szybko i bezboleśnie